Tamme gümnaasiumi õpilased said moodsa geenilabori

23.05.2016

Tänasest saavad Tartu Tamme gümnaasiumi õpilased töötada moodsas geenilaboris, mille sisustamiseks koguti raha ühisrahastuplatvormi Hooandja kaudu. Täna said laboritööga kätt proovida nii annetajad kui ka haridusminister Jürgen Ligi, kes eraldas oma süljest DNA-d.
Tamme gümnaasium on loodusteadusliku süvaõppega kool, mis viib juba aastaid Tartu ülikooli laborites läbi õpilaste biotehnoloogia praktikume, vahendas Aktuaalne kaamera

Eelmisel aastal ehitas kool endalegi labori, kuid tarvikute ja reaktiivide jaoks enam raha ei jagunud. Niisiis lõid õpilased ja vilistlased projekti ühisrahastusplatvormil Hooandja.

Loodetud 2200 euro asemel koguti peaaegu 2900 eurot ning haridus- ja teadusministeerium panustas samuti mõnituhat eurot. Tänu sellele valmis moodsa tehnoloogiaga labor.

Täna said annetajad ise laboritööd proovida.

“Täna toimub kõigepealt oma DNA eraldamine suuõõne limaskesta rakkudest. Seejärel lõpptulemusena tahetakse määrata üht mutatsiooni ehk DNA riket, mis on selles mõttes positiivne, et kui see rike on, siis sellel inimesel on väiksem tõenäosus nakatuda HI-viirusega,” selgitas Tartu Tamme gümnaasiumi bioloogiaõpetaja Urmas Tokko.

Laboritunnis õppisid annetajaid kasutama pipetti, millega tõstsid alustuseks vedelikku ühest katseklaasist teise. Kui pipeti kasutamine oli selge, võtsid kõik oma süljeproovi ning otsisid värske tehnikaga sealt DNA mutatsiooni.